Міжнародним співтовариством підтримано українську ініціативу

8 листопада 2016 року, в м. Хайдарабад пройшло засідання ICANN (в межах ICANN Meeting 57) на тему “Регіональна стратегія Східної Європи та Центральної Азії“, під час якого були обговорені актуальні питання управління Інтернет, зокрема, питання співставлення вимог ICANN з вимогами національних законодавств до gTLD, захисту персональних даних в сервісі WHOIS, активізації участі ICANN в регіонах тощо. Під час зустрічі виступили Віце-президент ICANN по регіону Східна Європа та Центральна Азія Михайло Якушев, менеджер по роботі з зацікавленими сторонами по регіону Східна Європа та Центральна Азія Олександра Кулікова, Альона Бельська (hoster.by, Білорусь), вШавкат Сабіров, (голова “Інтернет Асоціації Казахстану”), Ірина Данєлія (IDN gTLD.дети), Андрій Колєсниіков (член правління ALAC ICANN), Уча Сетурі (голова Асоціації телекомоператорів Грузії).

Від України виступив Генеральний директор Консорціуму “Український центр підтримки номерів і адрес” Юрій Каргаполов, який доповів про українські розробки, спрямовані на вирішення проблемних питань, що виникають при захисті прав осіб у мережі Інтернет, серед яких: ідентифікація особи правопорушника (встановлення належного відповідача); ідентифікація особи, якій належать права на той чи інший об’єкт права інтелектуальної власності, що використовується в мережі Інтернет; фіксація факту порушення шляхом формування достовірних, належних та допустимих доказів. Ці проблеми існують через законодавчу неврегульованість.

Для їх врегулювання необхідно: існування спеціалізованої компетентної установи, яка б забезпечувала роботу сучасного інструментарію для швидкого, зручного і ефективного формування достовірних доказів порушення прав осіб і прав інтелектуальної власності в мережі Інтернет; створення механізму реєстрації та ідентифікації об’єктів права інтелектуальної власності, та осіб, які володіють правами на такі об’єкти; створення механізму для швидкого встановлення особи порушника прав у мережі Інтернет. З огляду на те, що рівень технічного прогресу завжди випереджає прийняття відповідних норм законодавства, альтернативою вирішення цих питань може бути функціонування в Україні спеціалізованого Центру компетенції, побудованого за “трастовою моделлю” та подальше створення міжнародної мережі Центрів компетенції з взаємним визнанням ролі кожного.

Під час заходу Юрієм Каргаполовим було запропоновано ICANN створення ініціативи, яка б об’єднувала зусилля стейкхолдерів ICANN на розробку уніфікованих принципів щодо захисту прав інтелектуальної власності в мережі Інтернет, формування мережі центрів компетенції на базі трастової системи, протидії до випадків зловживання політиками приватності, в тому числі при використанні сервісу WHOIS, про створення спеціальних механізмів розкриття персональних даних у випадках спеціального доступу тощо. Обговорення теми створення ініціативи за пропозицією учасників відбуватиметься в ході першого DNS Форуму для країн Східної Європи і Центральної Азії, який пройде в Києві 1-2 грудня 2016 року.