Об’єднання підприємств в галузі телекомунікацій, інформатизації та інтернет «Український мережевий інформаційний центр» (надалі – ОП УМІЦ, ЄДРПОУ 32735063, м. Київ) є адміністратором ENUM домену України.
Існуючі делегування ENUM-доменів зазначені на сайті МСЕ.
Цим повідомленням ОП УМІЦ інформує операторів телекомунікацій (мобільного та фіксованого зв’язку) про заходи, що пропонуються для впровадження Підсистеми нумерації у телекомунікаційній мережі загального користування України за протоколом ENUM та реалізації положень пункту 4.2.65 Національного плану нумерації України, а також пунктів 1 і 2 розділу IV Правил здійснення діяльності у сфері телекомунікацій (затверджені рішенням НКРЗІ від 19.11.2019 № 541).
ОП УМІЦ виходить з того, що використання доменних імен у ENUM-форматі у системі доменних імен (DNS) (в домені 0.8.3.e164.arpa) має бути фінансово привабливим для операторів телекомунікацій. Використання подібного формату абонентської адресації має розширювати номенклатуру призначених для користувачів сервісів в середовищі електронних комунікацій і давати нову якість цих сервісів.
Пропонується розглянути можливість щодо створення умов, при яких, як користувачі, так і оператори будуть отримають користь від використання доменних імен на основі абонентського номеру у оператора звʼязку.
Аналізуючи ситуації з впровадженням та використанням ENUM доменів і досвід створення систем з використанням ENUM технології, ОП УМІЦ пропонує сфокусувати зусилля на розвитку ENUM абонентського рівня – ENUM personal – і відповідних рішень, які може запропонувати ENUM технологія.
Спочатку ENUM протокол був описаний в декількох RFC, які з часом склали кілька десятків RFC спеціалізованих під конкретні телекомунікаційні сервіси та пул декількох базових RFC. З репозиторієм телекомунікаційних сервісів, які описані в документах RFC можна ознайомитися за адресою Enumservice Registrations.
Сума специфічних технологічних способів обробки і резолвінг DNS запитів дозволяє на сьогодні говорити про існування ENUM технології. Ця технологія була відпрацьована і спрямована на вирішення завдань, повʼязаних з простотою і гнучкістю використання телекомунікаційних сервісів електронних комунікацій, орієнтованих на конвергентне середовище. Однак на сьогоднішній день такий підхід, орієнтований на телекомунікаційні сервіси в деяких аспектах втратив свою актуальність, тому що з’явилися розробки комунікаторів Viber, WhatsApp, Telegram тощо, які також використовують нотацію телефонного номера для ідентифікації абонента і представляють зручні платформи для комунікацій. Відзначимо, що виникнення таких платформ багато в чому змусило операторів переглядати свої усталені бізнес-моделі в звʼязку зі збитками.
ОП УМІЦ розробило і пропонує операторам до реалізації нові технологічні схеми актуальних не телекомунікаційних сервісів, які можуть бути надані в середовищі електронних комунікацій, наприклад:
• послуги доступу до медичної інформації в умовах знаходження абонента за кордоном або в іншому регіоні країни,
• сервіси, що виключають медичні помилки при наданні допомоги в умовах надзвичайних або аварійних ситуацій (швидка медична допомога),
• сервіси управління даними під час страхових випадків,
• сервіси адміністрування гарантійних зобов’язань,
• сервіси інформаційної підтримки проведення ремонтних і профілактичних робіт складної техніки та інші не телекомунікаційні сервіси.
Приклад набору сервісів в галузі транспорту, які можуть бути доступні абонентові для управління за допомогою засобів ENUM: послуги електронної торгівлі (товари в дорогу), бронювання і купівля квитків, реєстрація, захист доступу і прав доступу до персональних даних про абонента, задіяння служби порятунку при екстрених ситуаціях, трекінг абонента, включення сервісу забезпечення безпеки в разі виникнення складних і непередбачуваних ситуацій, доступ до відомостей про страхування і т.п. Набір таких сервісів створює єдину екосистему на період подорожі абонента.
ОП УМІЦ пропонує операторам розглянути можливість створення для своїх абонентів панелі керування властивостями будь-яких (не тільки телекомунікаційних) сервісів, якими користуються абоненти, і отримання можливості персоналізувати споживчі властивості сервісів під умови, в яких знаходиться абонент в даному місці в даний час.
Серед корисних сервісів ОП УМІЦ пропонує операторам розглянути можливість надання своїм абонентам сервіс з управління автентифікацією і авторизацією прав доступу до послуг, а також надання простого і зручного механізму застосування засобів захисту інформації, таких як сертифікати безпеки, е-токени тощо. Ці можливості можуть бути задіяні абонентами для підвищення безпеки доступу до своїх особистих кабінетів, наприклад, при використанні фінтех, медицинських або логістичних сервісів.
В умовах, коли стискається попит, виходу на показники яки не передбачають сильне зростання доходів, запропонований підхід дозволить операторам телекомунікацій (мобільного та фіксованого зв’язку) розкрити новий потенціал ринку з використанням можливостей ENUM доменних імен.
Попередня оцінка дозволяє говорити про потенційне зростання ARPU оператора від 55 до 100 грн. на рік.
Підхід, який пропонує ОП УМІЦ пропонувався до дискусій і має позитивні відгуки учасників конференцій, форумів і семінарів МСЕ, ICANN, ISOC, RIPE NCC, Nordic Security Forum та на інших. На деякі форуми фахівці ОП УМІЦ неодноразово запрошувались у якості експертів.
ОП УМІЦ як Адміністратор погодило і затвердило в Адміністрації Державній службі спеціального звʼязку та захисту інформації України Технічне завдання на проведення дослідної експлуатації підсистеми нумерації із застосуванням протоколу ENUM в ТМЗК України та в українському сегменті мережі Інтернет.
План впровадження Підсистеми нумерації ТМЗК України за протоколом ENUM в системі доменних імен (DNS) у домені 0.8.3.e164.arpa передбачає створення тестової зони з періодом тестової експлуатації два місяці і за її результатами перехід до етапу промислової експлуатації.
Початок тестової експлуатації: 01 липня 2020 року.
Тимчасове положення по реєстрації ENUM доменних імен в домені .0.8.3.e164.arpa, а також Вимоги до договору між Адміністратором та Оператором телекомунікацій, розміщені на офіційній сторінці Адміністратора в мереж Інтернет.
Готуються пропозиції щодо формування робочих груп.
Контактна особа: Гончарук Юрій Володимирович
Технічний оператор Рєестру ENUM: Консорціум “Український центр підтримки номерів і адрес”