Загальні відомості про домен .УКР

Часто звучить питання – навіщо потрібний кирилічний домен? Невже нам недостатньо домену на латиниці?

Представте ситуацію, коли у вас на полицях розташована бібліотека, вміст (контент) якої написаний кирилицею, а всі назви книг – латиницею з використанням правил транслітерації. Причому таких правил декілька. Пригадайте скількома варіантами можна написати, наприклад, слово Тетяна?

Представили? А тепер дайте чесну відповідь на питання – це зручно?

Кирилічні доменні імена в домені .УКР, які пишуться українською або російською мовами, є унікальними з точки зору їх сприйняття або запамʼятовування. Адже це наше рідне мовне середовище, в якому ми постійно живемо. Такі доменні імена дуже зручні в рекламі, вони легко запамʼятовуються. При їх наборі в адресному рядку браузеру важко помилитися, оскільки це наші рідні мови.

Часто можна почути – то хіба складно вивчити англійську мову, якщо користуєшся Інтернет? І мало, хто із задаючих його усвідомлює те, що дане питання може некоректно звучати для більшої частини 45-ти мільйонного населення України, рідними мовами для якої є зовсім інші мови.

Так для чого потрібний домен .УКР? Що це дає?
В першу чергу домени на кирилице краще запам’ятовуються україномовними і російськомовними користувачами. Це неначебто сьогодні оголосили про поступовий перехід української або російської писемності на латинський алфавіт – Ви були б здивовані? Спантеличені? Ви напевно не замислювалися про це, але тим часом Ви живете саме в такій ситуації. Контент по сенсу – на кирилиці. Мітки, які відкривають доступ до цього контенту, по сенсу – на латиниці.
По-друге – це залежить від Вашої професійної діяльності та особистих інтересів. У багатьох випадках назва сайту, бренду, підприємства при транслитирации виглядає нечитабельно та погано запам’ятовується.
Наприклад, доменне ім’я magazin-odjagu.kiev.ua на слух може бути “траслітеровано” в magazyn-odyagui.kiev.ua із зрозумілим ефектом відсутності такого сайту, але доменне ім’я магазин-одягу.укр ніяк не може бути спотворене і завжди приведе Вас або потенційних покупців на потрібний сайт.

А якщо у Вашого бізнесу добре відомий бренд – широко відома торгівельна марка або широко відоме фірмове найменування, - стає важливим завдання захисту цього бренду в домені .УКР. Це не порожні слова – пригадаємо конфлікт в домені .ua: GOOGLE Inc. vs ГОУ ОГЛЕ. Тому реєстрація, співпадаючого по транслітерації та звучанню, домена на кирилиці на додаток до свого домена на латиниці не лише повністю захистить Ваші права підприємця в українському сегменті Інтернет, але і дасть можливість потенційним клієнтам завжди знайти необхідну інформацію про Вас.

А це реальна історія з життя: “… Як же все-таки транслітерувати українське слово “тиск“? Я б вибрав “tysk“, багатьом подобається “tisk“, а ось деяким личить і “tusk” … Я звичайно розумію, що tysk.com.ua зайнятий, але як по мені краще вже таке збочення – TUCK.com.ua, хоч виглядає схоже…тиск.укр?… так, теж варіант, і не найгірший, до речі…”

Коротка історія делегування домену .УКР :

    1. 1. Український мережевий інформаційний центр, маючи повноваження від уряду України, 16 листопада 2009 року подав в ICANN заявку на делегування IDN ccTLD .УКР.

За підсумками подання заявки 26 листопада 2009 року о 14:30 в медіа-холі інформаційного агентства “ІнтерМедіа консалтинг” була проведена прес-конференція.

  1. 2. 1 березня 2011 року ICANN оголосила про успішне завершення етапу String Evaluation для  IDN ccTLD .УКР.
  2. 3. Рада директорів ICANN 28 лютого 2013 року схвалила запит на делегування для України кирилічного домена верхнього рівня .УКР.
  3. Доповідь IANA щодо делегування домену верхнього рівня .УКР.
  4. 4. Після затвердження Координаційною радою UANIC тимчасових Правил реєстрації і використання доменними іменами, 22 серпня 2013 року оголошено про початок процесу реєстрацій в домені .УКР.

Першим періодом реєстрацій став період пріоритетної реєстрації, після завершення якого в домені .УКР буде відкрита реєстрація доменних імен.
Першими етапами відкритої реєстрації стануть два етапи, в ході яких доменні імена можна буде реєструвати лише на термін 10 і 5 років. Кожен з цих етапів буде тривалістю 2 місяца. Введення даних етапів обумовлене анти-сквотінговими діями.

Про принципи адміністрування і управління доменом .УКР

При проектуванні принципів адміністрування і управління домена .УКР UANIC перш за все виходив з того, що ситуація на ринку реєстрацій не має бути “перекошена” і не повинна давати преференцій жоден із сторін.
Тому, разом з вимогами, описаними в документах ICANN, IANA, GAC ICANN, WSIS, WIPO, національному законодавстві, був реалізований механізм розділення функцій (“гілок влади”) адміністрування і управління процесами в домені .УКР.

Для цього функції “законодавчі” були визначені за самим UANIC і його найвищим органом – Координаційною радою, функції “виконавчі технічні” – за Оператором реєстру і функції “судові” (по факту – досудового розгляду спорів) – за Комісією з досудового вирішення доменних спорів (знаходиться у стані створення).
Таким чином, вперше в практиці роботи українського доменного ринку створена модель, яка дозволяє збалансувати і врахувати інтереси всіх його учасників. Це відкриває можливості для реальної стабільної роботи ринку, а, отже, для можливостей планувати роботу учасникам ринкам на велику перспективу.