Завершується третій етап пріоритетної реєстрації в національному домені .УКР

На цьому етапі дозволені реєстрації доменних імен, які утворюються на основі торгівельних марок (знаків для товарів таі послуг), у тому числі добре відомих, кваліфікованих позначень походження товарів і інших географічних позначень, які зареєстровані на території України, назв непатентованих фармацевтичних субстанцій (INN(International Nonproprietary Names for Pharmaceutical Substances) – компонентів лікарських препаратів, що діють). Також, на даному етапі сталі доступні для реєстрації доменні імена на основі повних або загальновживаних назв географічних об’єктів (міст, селищ) або регіонів України (до районних центрів).

Заявниками для реєстрацій доменних імен на основі торгівельних марок можуть бути їх власники, співвласники або ліцензіати. Такі торгівельні марки, які мають правову охорону на території України, мають бути зареєстрованими до дати початку пріоритетної реєстрації. Строга відповідність торгівельній марці від заявника не вимагається, оскільки, відповідно до законодавства, торгівельна марка може використовуватися її власником у формі, яка трохи відрізняється від зареєстрованої торгівельної марки окремими елементами, але при цьому не міняє її відмітну здатність. Торгівельна марка, на основі якої вирішується реєстрація відповідного доменного імені в домені .УКР, може бути в оригіналові зареєстрована як латиницею так і кирилицею. Якщо торгівельна марка зареєстрована на латиниці, то власник сам визначає порядок її транслітерації для доменного імені в домені .УКР. Таке ж положення діє і для зареєстрованих в Україні кваліфікованих позначень географічного походження товарів.

Заявниками на кваліфіковані позначення походження товарів (наприклад, Тульський-пряник.укр, Моршинська.укр, Міргородська.укр, Ніжінські-огірки.укр) можуть бути власники відповідних зареєстрованих географічних позначень походження товарів або їх ліцензіати. Такі назви часто існують і у вигляді торгівельних марок, проте пріоритетом користуватиметься виробник з тієї території, де реально виробляється такий товар.

Заявниками на реєстрації доменних імен співпадаючих з назвами непатентованих фармацевтичних субстанцій (INN- компонентів лікарських засобів, що діють) можуть бути особи, що мають належні дозволи на використання (виробництво) в Україні таких фармацевтичних субстанцій.

Заявниками на реєстрацію доменних імен, які збігаються з повними або загальновживаними назвами географічних об’єктів (міст, селищ) або регіонів в Україні (наприклад, Київ.укр, Львів.укр, Івано-Франківськ.укр, Донецк.укр, Конотоп.укр, Боярка.укр, Алушта.укр, Крім.укр) можуть бути особи, що отримали згоду на використання таких назв від органів місцевої самоврядності (порад, громад) або їх виконавських органів, оскільки пріоритетним правом на використання географічних назв володіють відповідні громади, що проживають на територіях з цими географічними назвами.

Нагадаємо, що в даний час також доступні для реєстрацій кириличні доменні імена в домені .УКР на основі повних, коротких (скорочених) добре відомих або загальновживаних назв, у тому числі абревіатур органів державної влади і їх територіальних відділень (наприклад, Кабінет-Міністров.укр, Кабмін.укр, Уряд.укр, КМУ.укр, АМКУ-у-Львові.укр), органів місцевої самоврядності (Сумська-міськрада.укр, Київська-міська-рада.укр), включаючи їх виконавські органи (Міськвіконком-Сум.укр), поєднань географічних назв і назв адміністративно-територіального устрою (наприклад, Львівська-область.укр, Фастівський-район.укр), і посад в цих органах (Міністр-охороні-здоровʼя.укр, Голова-Сумської-раді.укр, Міський-Голова-Чернігова.укр, Мер-Борісполя.укр).

На даному етапі також можуть бути зареєстровані доменні імена в домені .УКР на основі поєднань імен і прізвищ або лише прізвищ вищих посадових осіб України (наприклад, Віктор-Януковіч.укр, Азаров.укр, Володимір-Рибак.укр) і добре відомих політичних діячів в Україні (наприклад, Арсеній-Яценюк.укр, Клічко.укр, Олег-Тягнібок.укр, Олександр-Єфремов.укр).

В період пріоритетної реєстрації в домені .УКР також дозволені реєстрації доменних імен на основі назв країн (наприклад, Німеччина.укр, Германія.укр, ФРГ.укр, Франція.укр, Росія.укр, Російська-Федерація.укр, Швейцарська-конфідерація.укр), економічних і міждержавних утворень (наприклад, Європейський-Союз.укр, ЄврАзЕС.укр, СНД.укр, Митний-Союз.укр) міжнародних організацій (наприклад, ООН.укр, СОТ, укр, ВОЇС.укр).

Причому, після закінчення пріоритетної реєстрації вже практично будь-яка людина зможе зареєструвати домен з ім’ям улюбленої «зірки». З географічними назвами складніше. Вони будуть зарезервовані в стоп-листі і зареєструвати їх зможуть лише ті, у кого є таке право.

На наступному, четвертому етапі пріоритетної реєстрації, який також триватиме протягом місяця, можна буде зареєструвати доменні імена в зоні .УКР на основі повних або скорочених фірмових найменувань (назв) підприємств і організацій (наприклад, Інформаціне-Агентство-Укрінформ.укр, Укрінформ.укр, Київстар.укр, Основа-Солсіф.укр, ІТ-Експерт.укр, Відавніцтво-Старого-Львову.укр), а також словесних назв об’єктів інтелектуальної власності, у тому числі авторського права (наприклад, Архипелаг-Гулаг.укр, Червона-Рута.укр, 9-рота.укр, Бодегіта.укр, Пори-року.укр, Коли-навколо-ні-душі.укр) .

«Пріоритетна реєстрація доменних імен, – роз’яснює директор Українського мережевого інформаційного центру (УСИЦ) – Адміністратора домену .УКР Юрій Гончарук, – дозволяє певним категоріям власників об’єктів інтелектуальної власності або виняткових прав на назви захистити ці свої назви в доменних іменах до початку їх відкритої реєстрації. Така можливість дозволяє уникнути в майбутньому захват доменних імен на основі відомих назв, їх недобросовісну реєстрацію з метою подальшого перепродажу або конкуренції».

За його словами, пріоритетна реєстрація – це звичайна практика при запуску в Інтернет нових доменів верхнього рівня і у тому числі національних, таких, як кириличний домен .УКР. Зазвичай пріоритетні реєстрації пропонують лише для власників торгівельних марок, але при запуску домену .УКР ми передбачили значно ширшу можливість захисту об’єктів інтелектуальної власності або виняткових прав на назви.

Кириличні доменні імена в домені .УКР, які пишуться на українській або російській мовах, є унікальними з точки зору їх сприйняття або запам’ятовування. Адже це наше рідне мовне середовище, в якому ми постійно живемо. Такі доменні імена дуже зручні в рекламі, вони легко запам’ятовуються. При їх наборі в адресному рядку браузеру важко помилитися, оскільки це наші рідні мови, – продовжує Юрій Гончарук. – На третьому етапі пріоритетної реєстрації до теперішнього часу зареєстровано близько 1400 доменних імен, серед яких дуже відомі українські і зарубіжні бренди».

Реєстрації кириличних доменних імен в домені .УКР здійснюються через акредитованих реєстраторів, список яких доступний на сайті Адміністратора домену .УКР – Українського мережевого інформаційного центру (УСИЦ) за адресою http://адміністратор.укр.